Aktualności

Kwiaty dla powstańców śląskich

Andrzej Janecki / BAM

W przeddzień Narodowego Dnia Powstań Śląskich przed tablicą na pl. Wolności upamiętniającą III powstanie śląskie zostały złożone kwiaty. Powstańcem śląskim był kapitan Jan Kowalewski dowódca… więcej

Inauguracja ronda im. Piotra Kona

Andrzej Janecki / BAM

Rada Miejska w Łodzi nadała imię mecenasa Piotra Kona nowemu rondu u zbiegu ulic Złotno i Karkowskiej. Rondo działa już od marca, ale dzisiaj została przypomniana historia jego patrona. więcej

Tak wygląda piekło

Andrzej Janecki / BAM

Obozy koncentracyjne, obozy zagłady, obozy pracy - te nazwy nawet po dziesiątkach lat budzą przerażenie. Ludzie, którzy się w nich znaleźli albo ginęli od razu w komorach gazowych, albo stawali… więcej

Na ziemi łódzkiej

Andrzej Janecki / BAM

Papież Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Łodzi 13 czerwca 1987 roku. Stało się tak mimo wielu ograniczeń i przeszkód stawianych przez rządzących komunistów. W 37. rocznicę pobytu Jana Pawła II na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”, który obejmować będzie lata 1914-1945. Ujęcie historii naszego miasta w pięciu tomach to… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem jest przypomnienie Zbrodni Katyńskiej i jej oddziaływania na kształtowanie pamięci o niej przez… więcej

Dzień Dziecka pod pomnikiem Pękniętego Serca

Andrzej Janecki / BAM

Pod pomnikiem Pękniętego Serca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łódzkich przygotowali uroczystość przypominających los małych więźniów obozu na ul. Przemysłowej. więcej

 - Uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik i prof. Krzysztof Woźniak. Foto: Patryk Wacławiak, UMŁ.

Plan dla miasta - planem dla przyszłości. Imieniny Rajmunda Rembielińskiego

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

29 maja, w dniu imienin Rajmunda, łodzianie zgromadzili się przy pomniku Rajmunda Rembielińskiego. Młodzież z łódzkich szkół wykazała się doskonałą znajomością słynnej mapy z 1823 r. układając ją z… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz – 200-lecia swojego istnienia. 25 maja zainaugurowano obchody wielkiego święta Braci Kurkowych. Na strzelnicy… więcej

 - Wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka odbiera medal okolicznościowy od Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Fot. P. Wacławiak.

W służbie pokoju. Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

29 maja przypada święto dedykowane żołnierzom polskim, wykonującym misje poza granicami państwa. Łódzkie obchody zorganizowało Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, koło w Łodzi więcej

104. rocznica urodzin Jana Pawła II

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

18 maja minie 104 lata od narodzin Jana Pawła II. Miasto Łódź oddało hołd honorowemu Obywatelowi, składając kwiaty przy jego pomniku. więcej

Hołd pomordowanym mieszkaniom Łodzi i regionu. 82 rocznica wsiedlenia Żydów z gett prowincjonalnych do Litzmannstadt Getto.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Na stacji Radegast spotkali się przedstawiciele miast regionu łódzkiego. Oddano hołd Żydom, pochodzącym z wielu miast i miasteczek, których wiosną 1942 wywieziono, likwidując getta w mniejszych… więcej